ΗΡΑΚΛΕΙΟ Ο.Α.Α. – Α.Ε. ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ: 62-61

Διαιτητές: Ραχιώτης – Γκαμίλη

Δεκάλεπτα: 18-14, 28-34, 46-51, 62-61

Ηράκλειο (Δημητριάδης - Ράλλης): Κωτούλας 2, Στεφανάκης 7, Αρναουτάκης Γ. 6, Καραλής 22 (2), Αγαπητός 17 (2), Πετράκης 6 (2), Πάλλης 2, Δαγαλάκης, Αρναουτάκης Μ.

Λιβαδειά (Αρίδας): Ταμπίτσικας 4, Αλεξίου 15 (2), Τερματζίδης, Καρτσωνάκης 10 (2), Μουρτίδης 5, Δελέγκος 7 (1), Σκορδέλης 9 (1), Καρασόπουλος 11.

Στην τελευταία κυριολεκτικά στιγμή γλύτωσε το Ηράκλειο την αυτοκτονία στο Λίντο σε ένα δραματικό παιχνίδι, με τον Γιάννη Στεφανάκη στα 7".8 να κάνει το 62-61 και την Λιβαδειά στην τελευταία επίθεση να αστοχεί με τον Δελέγκο, δίδοντας έτσι την νίκη στην ομάδα του Μανόλη Δημητριάδη, που στερήθηκε τον Χρήστο Χαρίση (τραυματίας - ίωση), ενώ ο Πάλλης παρά τον τραυματισμό του χρησιμοποιήθηκε όταν είχε ξεφύγει στο σκορ η Λιβαδειά, με αποτέλεσμα να βγει με θλάση, όπως και ο Στεφανάκης που έπαιξε με ένεση αφού αντιμετώπιζε προβλήματα στην μέση του.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η Λιβαδειά προηγήθηκε με 0-4 και 7-8, όμως στην συνέχεια το Ηράκλειο 3' πριν το τέλος της περιόδου  προηγήθηκε με 12-8 με τον Αρναουτάκη Γ., για να τελειώσει η περίοδος με σκορ 18-14 για την ομάδα του Μανόλη Δημητριάδη.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά για το Ηράκλειο έφθασε στους 6 πόντους (22-16), όμως στην συνέχεια οι παίκτες του εδειξαν μεγάλη αστάθεια και  κάνοντας πολλά λάθη η Λιβαδεία με 2 συνεχόμενα καλάθια του Αλεξίου 2' πριν το τέλος βρέθηκε μπροστά με 7 πόντους (25-32) και στο ημίχρονο με 6 (28-34).”