ΗΡΑΚΛΕΙΟ Ο.Α.Α. – Α.Ο. ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ: 78-72

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Δημητριάδης): Κωτούλας 12 (2), Στεφανάκης 19 (4), Αρναουτάκης Γ. 2, Καραλής 6, Αγαπητός 7, Χαρίσης 16 (3), Πετράκης 8, Πάλλης 8, Αρναουτάκης Μ.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ(Καρακώστας): Καλαμαράς 3 (1), Καραγιώργος 10, Λοϊζος 2, Μπέλλας Γ. 7 (1), Μπέλλας Οδ. 8, Στρατομήτρος 2, Σολωμός 22, Σκαλωμένος 9, Σπηλιόπουλος 2, Σαρίκας 7 (1).

IMG_7855 IMG_7856

IMG_7857_2  IMG_7860

IMG_7862

IMG_7867 IMG_7868

“Μεγάλη νίκη του Ηράκλειο στο Λίντο επί της Ένωσης Ιλίου με 78-72 σε ένα δυνατό παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν μέχρι τέλος την νίκη. Στο καθαριστικό όμως σημείο, στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, όταν το Ίλιον πέρασε μπροστά με 1 πόντο (36-37), ήρθαν τα τρία συνεχόμενα τρίποντα του Γιάννη Στεφανάκη να δώσουν αέρα στην ομάδα του Μανόλη Δημητριάδη.
Το Ηράκλειο στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά (6-0, 13-6, 15-8) για να τελειώσει με 25-18 την περίοδο με καλάθι του Πάλλη στην εκπνοή και τεχνική ποινή στο πάγκο του Ίλιου για διαμαρτυρία.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ίλιο 6’ πριν το τέλος με τον Σαρίκα μείωσε στον πόντο (27-26 και σερί 0-0-8)) και στην εκπνοή της περιόδου με τον Σωλομό κράτησε την ίδια διαφορά στο σκορ (36-35).
Στο τρίτο δεκάλεπτο 7’ 12” πριν το τέλος και πάλι με τον Σωλομό το Ίλιον πέρασε για πρώτη και μοναδική φορά στο παιχνίδι μπροστά με 36-37, στην συνέχεια όμως με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Γιάννη Στεφανάκη 5’ πριν το τέλος το σκορ έγινε 48-41, ενώ με ένα φοβερό τρίποντο του ίδιου στην εκπνοή έκλεισε η περίδος με 62-52.
Στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου αποχώρησε με 5 φάουλ ο Καραλής, ενώ 5’ 30”  πριν το τέλος μετά από τεχνική ποινή στο πάγκο του Ιλίου (δεύτερη) και 3/4 βολές του Στεφανάκη η διαφορά έφθασε στους 14 πόντους (73-59). Το Ίλιον απάντησε με ένα σερί 0-10 και 3’ 10” πριν το τέλος με τον Σκαλωμένο το σκορ διαμορφώθηκε στο 73-69. Στην συνέχεια όμως το Ηράκλειο κράτησε την διαφορά, εκμεταλλεύτηκε τα 4 φάουλ που είχαν οι βασικοί παίκτες του Ίλιου (Σκαλωμένος – Σαρίκας – Σολωμός) και πήρε την σπουδαία νίκη με 78-72, που το διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας στον 2ο όμιλο του Νότου”.