ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ

Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2011

Νικηφόρα πρεμιέρα στην Β’ Εθνική για το “ΗΡΑΚΛΕΙΟ”, 72-74 τον Αίαντα Ευόσμου!

IMG_0554_1

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε το “Ηράκλειο”, που επιβλήθηκε στον Εύοσμο του τοπικού Αίαντα με 74-72. Η ομάδα με τους Χαρίση και Στεφανάκη σε εξαιρετική μέρα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη διάρκεια του και παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων στα τελευταία δύο λεπτά κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία του σκορ.

Το “Ηράκλειο” 1' 30" πριν το τέλος ήταν μπροστά στο σκορ με 14 πόντους (διαφορά που αποκτήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο), για να μειώσουν όμως στους 2 οι γηπεδούχοι στο τέλος με τρίποντα. Ο Αίας ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο (37-38), χωρίς όμως στην συνέχεια να μπορέσει να διατηρήσει την πίεση και να ξεφύγει η διαφορά μέχρι και 15 πόντους.

Βασίλης Ράλλης : "Στο ξεκίνημα μας στην Β’ Εθνική κερδίσαμε μια καλή ομάδα εκτός έδρας και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Και τα 10 παιδιά που έπαιξαν ήταν πολύ καλά στην άμυνα, τομέας πολυ σημαντικός για να κερδίζει μια ομάδα. Δυσκολευτήκαμε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην συνέχεια δεν είχαμε ιδιαίτερα προβλήματα".

Αίας Ευόσμου –Ηράκλειο: 72-74
Διαιτητές:
Καλογερόπουλος - Πιτσίλκας Μ.
Δεκάλεπτα: 18-17, 37-38, 50-62, 72-74.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Παπαϊωάννου): Τσιμπής 23 (5), Τζινόπουλος 1, Μαυρίδης 5, Ελευθεριάδης 5, Σκαρλάτος 2, Τασιούδης, Τοπούζης 7, Γυμνόπουλος 21 (1), Κελεσίδης 3 (1), Μελίδης 5.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης - Μπιτζάνης): Κωτούλας, Στεφανάκης 18 (3), Ξενάκης 3, Δαγαλάκης, Καραλής 11 (1), Παπαδόπουλος 13, Αγαπητός 3, Χαρίσης 16 (3), Χαλκιαδάκης 6, Πετράκης 4.

Αγία Παρασκευή – Φιλαθλητικός: 60-73

Η βαθμολογία (σε 1 αγώνα): Νίκη Βόλου 2, Στρατώνι 2, Φιλαθλητικός 2, Δούκας 2, Αίολος Τρικ. 2, Νήαρ Ηστ 2, Διαγόρας 2, Ηράκλειο 2, Αίας Ευόσμου 1, Αναγέννηση Φλόγας 1, Χαλκηδόνα 1, Κόροιβος 1, Αιγάλεω 1, Αγία Παρασκευή 1, ΜΕΝΤ 1, Ηρακλής 1.

Επόμενη αγωνιστική
(2η, 09/10): Χαλκηδόνα -Δούκας, ΜΕΝΤ - Νήαρ Ηστ, Αναγέννηση Φλόγας - Στρατώνι, Ηράκλειο - Διαγόρας, Νίκη Βόλου - Αίας Ευόσμου, Κόροιβος - Ηρακλής, Φιλαθλητικός - Αίολος Τρικ.,Αιγάλεω - Αγία Παρασκευή.