Β’ Εθνική Ανδρών: ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΔΙΑΓΟΡΑΣ: 82-68

“ΗΡΑΚΛΕΙΟ” Ο.Α.Α. – Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ: 82-68

Δεκάλεπτα: 22-14, 43-41(ημιχ), 63-54, 82-68

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Κουμάκης, Κωτούλας 9(1), Στρατάκης, Ξενάκης 11(1), Δαγαλάκης 4(1), Πετράκης 12(2), Καραλής 25(3), Παπαδόπουλος 2, Αγαπητός 3, Χαρίσης 16(3), Χαλκιαδάκης, Φραγκιαδάκης.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Τσακίρης): Βογιατζής 10, Ντέντα, Λαγουδάκης 4, Παρδακάς 5, Κουνούπης 2, Δημητρίου 16(3), Χρύσης 8(2), Γκογκίδης 23(2).

IMG_0590

IMG_0575 IMG_0578

IMG_0594 IMG_0598

Από τον ΚΡΗΤΗ ΣΠΟΡ FM 87,6

Περιπετειώδες, αλλά νικηφόρο ήταν το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι του Ηρακλείου στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας, στο οποίο με καλή εμφάνιση στο τέλος πήρε τη νίκη 82-68.

Ο αγώνας ξεκίνησε με περισσότερο από δυόμισι ώρες καθυστέρηση, όπως είχε αναφέρει νωρίτερα η ιστοσελίδα του Κρήτη Σπορ Fm 87,6 καθώς οι ισχυροί νοτιάδες εμπόδιζαν τα αεροπλάνα να προσγειωθούν στο αεροδρόμιο του Ηρακλείου κι έτσι οι διαιτητές αναγκάστηκαν να έρθουν μέσω Χανίων. Έτσι αντί για τις 12:00 το ματς ξεκίνησε στις 14:45. Παρά την ταλαιπωρία οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το ματς, αλλά έχασαν γρήγορα τη συγκέντρωσή τους, απειλήθηκαν από το Διαγόρα που κατέβηκε με 8 παίκτες, αλλά στο β’ ημίχρονο βρήκαν ρυθμό και έφτασαν άνετα στο τέλος στη νίκη με 82-68.

Αρκετά γρήγορο ρυθμό είχε το πρώτο δεκάλεπτο κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι με τον Καραλή να πετυχαίνει 14 πόντους προηγήθηκαν με 19-9 στο 6’ και 24-14 στο 12’. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη έχασαν τη συγκέντρωσή τους με αποτέλεσμα ο Διαγόρας να μειώσει αρχικά σε 24-20, ενώ μία φάση που ακολούθησε άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού. Ο Χαρίσης χρεώθηκε με φάουλ, διαμαρτυρήθηκε και οι διαιτητές τον χρέωσαν με τεχνική ποινή για να ακολουθήσουν έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Ηρακλείου και νέα τεχνική ποινή στον πάγκο αυτή τη φορά. Έτσι με τέσσερις βολές του Γκογκίδη και ένα καλάθι του Λαγουδάκη ο Διαγόρας έκανε την πλήρη ανατροπή παίρνοντας τα ηνία με 26-28 στο 13’:30’’.

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου που βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 43-41. Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου το Ηράκλειο είχε εγκλωβιστεί στην άμυνα των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σκοράρει και το Διαγόρα να παίρνει τα ηνία με 48-50 στο 23’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με άμυνα ζώνης που τους έδωσε τη δυνατότητα να σταματήσουν επιθετικά το Διαγόρα και σιγά-σιγά να χτίσουν διαφορά που έφτασε τους 10 πόντους (63-53) με τρίποντο του Χαρίση στο 29’, ενώ η περίοδος έληξε 63-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Ηράκλειο είχε τον απόλυτο έλεγχο και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από τους μαχητικούς παίκτες του Διαγόρα. Μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί και με 17 πόντους (80-63) με τρίποντο του Πετράκη 38’’ πριν το φινάλε.

Νίκη Βόλου - Αίας Ευόσμου: 76-65

Η βαθμολογία (σε 2 αγώνες): Νίκη Βόλου 4, Δούκας 4, Αίολος Τρικ. 4, Ηράκλειο 4, Αναγέννηση Φλόγας 3, Φιλαθλητικός 3, Νήαρ Ηστ 3, Διαγόρας 3, Στρατώνι 3, ΜΕΝΤ 3, Κόροιβος 3, Αιγάλεω 3, Αίας Ευόσμου 2, Χαλκηδόνα 2, Αγία Παρασκευή 2, Ηρακλής 2.

Η επόμενη αγωνιστική (3η, 16/10): Δούκας - ΜΕΝΤ, Νήαρ Ηστ -Αναγέννηση Φλόγας, Στρατώνι - Ηράκλειο, Διαγόρας - Νίκη Βόλου, Αίας Ευόσμου -Κόροιβος, Ηρακλής - Φιλαθλητικός, Αίολος Τρικ. - Αγία Παρασκευή, Αιγάλεω -Χαλκηδόνα.