ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ

Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2012

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ, 14η αγωνιστική

ΑΟ ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ: 96-95 παρ. (84-84)

Μεγάλη εμφάνιση από το ΗΡΑΚΛΕΙΟ στην έδρα των Τρικάλων που πήγε το παιχνίδι στην παράταση με τρίποντο του Κωτούλα από τα 8,5 μέτρα (84-84) αλλά δεν κατάφερε να πάρει την νίκη. Στην παράταση, η ομάδα του Βασίλη Ράλλη είχε το προβάδισμα και 8 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ο Παπαδόπουλος χωρίς καμία πίεση κάτω από το καλάθι έκανε το 94-95. Ο προπονητής του Αίολου πήρε τάιμ άουτ και στην επαναφορά η μπάλα έφτασε στα χέρια του Φούντα το σουτ του οποίου βρήκε στεφάνι. Ο Παπαχρήστος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σε νεκρό χρόνο έστειλε την μπάλα στο καλάθι σημειώνοντας το τελικό 96-95  για την ομάδα των Τρικάλων.

Δια πυρός και σιδήρου παρέμεινε αήττητος στο γήπεδό του ο Αίολος Τρικάλων, καθώς χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 22 πόντων και να κάνει ένα φόλοου ο Γιάννης Παπαχρήστος στην εκπνοή του αγώνα για να καταβάλει το Ηράκλειο με 96-95 στο μεγάλο (από κάθε άποψη…) ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής!

Στην κανονική διάρκεια η ομάδα της Κρήτης ήταν αυτή που είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος και προηγήθηκε με 17 πόντους διαφορά στο 1ο δεκάλεπτο και με 22 στο δεύτερο, “κλείνοντας” το ημίχρονο με 46-30. Ωστόσο, ο Αίολος έκανε την αντεπίθεσή του στο 3ο δεκάλεπτο, μείωσε τη διαφορά με τον Νίκο Κακλαμάνο να… πυροβολεί από παντού και πήρε τον έλεγχο στο 4ο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι Τρικαλινοί προηγούνταν σταθερά αλλά ο Κωτούλας “χτύπησε” στην εκπνοή του 40λεπτου και παρέτεινε την αγωνία στο κλειστό Κατσιμήδου, ισοφαρίζοντας το σκορ 84-84 με τρίποντο από απόσταση 8 μέτρων με ταμπλό! Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη χάρη στο καλάθι του από μηχανής θεού Παπαχρήστου, το οποίο έδωσε και μαθηματικά στην ομάδα των Τρικάλων τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

πηγή: infobasket.gr

ΑΟ ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ: 96-95

Διαιτητές: Δεληγιαννίδης - Λόρτος.

Δεκάλεπτα: 10-27, 30-46, 64-63, 84-84 (κ.α.), 96-95.

ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Τζήμας): Λεπενιώτης 12, Λάππας 2, Γκιουλέκας, Τριανταφύλλου 3, Τσούτσος 9, Κακλαμάνος 27 (5), Χαρισμίδης 18, Φούντας 10 (1), Παπαχρήστος 15 (2).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης - Μπιτζάνης): Αρναουτάκης Γ., Κωτούλας 8 (2), Στεφανάκης 19 (3), Πετράκης 12 (1), Δαγαλάκης, Αρναουτάκης Μ., Παπαδόπουλος 14, Αγαπητός 14, Χαρίσης 13 (2), Χαλκιαδάκης 2, Καραλής 13 (2).

Φιλαθλητικός – Κόροιβος: 93-75

Η βαθμολογία (σε 14 αγώνες): Αίολος Τρικ. 27, Φιλαθλητικός 26, Αγία Παρασκευή 22, Νίκη Βόλου 22, Ηράκλειο 22, Διαγόρας 22, Δούκας 21, Κόροιβος 21, Στρατώνι 21, ΜΕΝΤ 21, Νήαρ Ηστ 21, Αιγάλεω 20, Αίας Ευόσμου 19, Ηρακλής 19, Αναγέννηση Φλόγας 17, Χαλκηδόνα 10*.
* Η Χαλκηδόνα έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα.

Η επόμενη αγωνιστική (15η, 22/01): Δούκας - Νήαρ Ηστ, Αιγάλεω - Φιλαθλητικός, ΜΕΝΤ - Διαγόρας, Αναγέννηση Φλόγας - Αίας Ευόσμου, Ηράκλειο - Ηρακλής, Νίκη Βόλου - Αίολος Τρικάλων, Κόροιβος - Αγία Παρασκευή.