ΗΡΑΚΛΕΙΟ Ο.Α.Α. – Α.Ε ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑΣ: 69-66

ΗΡΑΚΛΕΙΟ Ο.Α.Α. (Δημητριάδης Μαν.): Κωτούλας 2, Στεφανάκης 10 (2), Δαγαλάκης, Αρναουτάκης Γ. 4, Καραλής 10 (2), Αγαπητός 11, Χαρίσης 17 (1), Πετράκης 6, Πάλλης 9.

ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Τσαούσης): Κουτσογιάννης 8 (1), Μπέλλος, Ρουμελιώτης 8 (2), Παπακώστας 4, Περούλης 4, Τσίτσης 27 (2), Γυφτονικολός 15, Καλλέργης.

IMG_7657IMG_7658IMG_7659IMG_7660IMG_7664IMG_7667IMG_7668IMG_7672IMG_7673IMG_7675IMG_7676IMG_7678IMG_7679IMG_7680IMG_7683

***************

“Στο Ηράκλειο έγινε μεγάλο παιχνίδι με την Έξω Παναγίτσα να διεκδικεί την νίκη μέχρι το τέλος, όμως ο Χρήστος Χαρίσης κράτησε όρθια στο τέλος την ομάδα των Δημητριάδη - Ράλλη, που πήρε την πολύτιμη νίκη με 69-66, έστω και με την ψυχή στο στόμα.
Η ομάδα της Χαλκίδας αν και πήγε στην Κρήτη με 8 παίκτες, έχοντας σε μεγάλη ημέρα τους Τσίτση - Γυφτονικολό και βοηθούμενη και από τους άλλους παίκτες, έδειξε πολύ καλά στοιχεία και θα μπορούσε να είχε φύγει κάλλιστα με το ροζ φύλλο από το νησί.
Στο πρώτο δεκάλεπτο μετά το αρχικό 2-6 και 7-10 για την Έξω Παναγίτσα, το Ηράκλειο πέρασε μπροστά και με τρίποντο του Στεφανάκη στην εκπνοή, έκλεισε την περίοδο με σκορ 16-12.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Τσίτση στα 2' 10" πριν το τέλος και τον Παπακώστα στα 43", η ομάδα της Χαλκίδας πήρε προβάδισμα με σκορ 26-28 στο ημίχρονο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο με 5 συνεχόμενους πόντους του Ρουμελιώτη 6' πριν το τέλος η ομάδα της Χαλκίδας πήγε την διαφορά στους 11 πόντους (32-43), στην συνέχεια όμως το Ηράκλειο κατάφερε στα 2' με τον Πάλλη να φέρει το παιχνίδι στα ίσια (46-46) και στο 1' 50" με 2/2 βολές του Καραλή να πάρει προβάδισμα 2 πόντων (48-46), για να κλείσει η περίοδος με υπέρ του σκορ 51-48 με ένα τρίποντο του Στεφανάκη στην εκπνοή.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο 6' 30" πριν το τέλος άναψαν τα αίματα όταν πέτυχε καλάθι ο Γυφτονικολός και πέρασε μπροστά η Έξω Παναγίτσα με 55-57. Στο σημείο εκείνο χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο πάγκος του Ηράκλειου για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε ο βοηθός προπονητής Βασίλης Ράλλης γιατί μπήκε μέσα στο γήπεδο. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν δραματικό, πήγε πόντο - πόντο και 2' πριν το τέλος με τον Περούλη το σκορ έγινε  59-60 για τους φιλοξενούμενους. Στην συνέχεια αποβλήθηκε με φάουλ ο Γυφτονικολός στο 1' 55" και ο Χαρίσης με 2/2 βολές έκανε το 61-60.  Από εκεί και πέρα άρχισε η ψυχοφθόρα διαδικασία των βολών, με τον Χαρίση να πετυχαίνει 4/4 (και ένα καλάθι στα 40"), ενώ στα 10".9 ο Κουτσογιάννης με 2/2 έκανε το 67-66 και στα 8".6 ο Στεφανάκης με 2/2 έκανε το 69-66, για να αστοχήσει στην τελευταία προσπάθεια για τρίποντο ο Παπακώστας και το Ηράκλειο να πάρει την μεγάλη νίκη.”